Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225957391E3
MAL225957391E3
Part No.:
MAL225957391E3
Datasheet:
MAL225957391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Box
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
330mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.11 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.165 A @ 10 kHz
Impedance:
240 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)