Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225959101E3
MAL225959101E3
Part No.:
MAL225959101E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225959101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Box
Series:
259 PHM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.3Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
970 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.455 A @ 10 kHz
Impedance:
960 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)