Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225962222E3
MAL225962222E3
Part No.:
MAL225962222E3
Datasheet:
MAL225962222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.2 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.3 A @ 10 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)