Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225966561E3
MAL225966561E3
Part No.:
MAL225966561E3
Datasheet:
MAL225966561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Box
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
260mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.75 A @ 10 kHz
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)