Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225973102E3
MAL225973102E3
Part No.:
MAL225973102E3
Datasheet:
MAL225973102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.31 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.965 A @ 10 kHz
Impedance:
80 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)