Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225973122E3
MAL225973122E3
Part No.:
MAL225973122E3
Datasheet:
MAL225973122E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
100mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.55 A @ 10 kHz
Impedance:
70 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)