Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225977121E3
MAL225977121E3
Part No.:
MAL225977121E3
Datasheet:
MAL225977121E3.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
970mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.03 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.545 A @ 10 kHz
Impedance:
670 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)