Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225982471E3
MAL225982471E3
Part No.:
MAL225982471E3
Datasheet:
MAL225982471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
250mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.99 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.985 A @ 10 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)