Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6126A41+
MAX6126A41+
Part No.:
MAX6126A41+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
PMIC - Voltage Reference
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ShinYuaMAX6126A41+.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.06% 8UMAX
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
ReferenceType:
Series
OutputType:
Fixed
Voltage-Output(Min/Fixed):
4.096V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
10 mA
Tolerance:
±0.06%
TemperatureCoefficient:
5ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz:
2.4µVp-p
Noise-10Hzto10kHz:
Voltage-Input:
4.3V ~ 12.6V
Current-Supply:
725µA
Current-Cathode:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)