Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX6126BASA41/V+
MAX6126BASA41/V+
Part No.:
MAX6126BASA41/V+
Category:
PMIC - Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6126BASA41/V+.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.06% 8SOIC
Packaging:
Tube
Active
ReferenceType:
Series
OutputType:
Fixed
Voltage-Output(Min/Fixed):
4.096V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
10 mA
Tolerance:
±0.06%
TemperatureCoefficient:
10ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz:
2.4µVp-p
Noise-10Hzto10kHz:
Voltage-Input:
4.3V ~ 12.6V
Current-Supply:
725µA
Current-Cathode:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)