GeneSiC Semiconductor MBR2X100A200
MBR2X100A200
Part No.:
MBR2X100A200
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaMBR2X100A200.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 100A SOT227
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
920 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 mA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C