GeneSiC Semiconductor MBR30030CTR
MBR30030CTR
Part No.:
MBR30030CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Twin Tower
Datasheet:
ShinYuaMBR30030CTR.pdf
Description:
DIODE MODULE 30V 150A 2TOWER
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
30 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
150A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
650 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
8 mA @ 20 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C