GeneSiC Semiconductor MBRF120200R
MBRF120200R
Part No.:
MBRF120200R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-244AB
Datasheet:
MBRF120200R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 60A TO244AB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
60A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
920 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C