GeneSiC Semiconductor MBRT20020
MBRT20020
Part No.:
MBRT20020
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Three Tower
Datasheet:
ShinYuaMBRT20020.pdf
Description:
DIODE MODULE 20V 100A 3TOWER
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
20 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
750 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 20 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C