GeneSiC Semiconductor MBRT60045RL
MBRT60045RL
Part No.:
MBRT60045RL
Datasheet:
MBRT60045RL.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 300A 3 TOWER
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
45 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
300A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
600 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 mA @ 45 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C