GeneSiC Semiconductor MBRTA800100
MBRTA800100
Part No.:
MBRTA800100
Datasheet:
MBRTA800100.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 400A 3TOWER
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
400A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
840 mV @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C