Freescale Semiconductor MC68306AG16B
MC68306AG16B
Part No.:
MC68306AG16B
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
144-LQFP
Datasheet:
ShinYuaMC68306AG16B.pdf
Description:
MPU, 32-BIT, 16.67MHZ
  • Related Categories
Package/Case:
144-LQFP
Packaging:
Tray
Series:
M683xx
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
EC000
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 32-Bit
Speed:
16MHz
Co-Processors/DSP:
RAMControllers:
DRAM
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage-I/O:
5.0V
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)
SecurityFeatures:
Category:
Embedded - Microprocessors
Datasheet:
ShinYuaMC68306AG16B.pdf
1. How to order MC68306AG16B on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MC68306AG16B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC68306AG16B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC68306AG16B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MC68VZ328CVP MC68306AG16B MC68EN302CAG20BT557 MC68340AG25E MC68340CAB16E
Part Number MC68VZ328CVP MC68306AG16B MC68EN302CAG20BT557 MC68340AG25E MC68340CAB16E
Package/Case 144-LQFP 144-LQFP 144-LQFP 144-LQFP 144-LQFP
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series M683xx M683xx M683xx M683xx M683xx
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
CoreProcessor EC000 EC000 EC000 EC000 EC000
NumberofCores/BusWidth 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit
Speed 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz
Co-Processors/DSP - - - - -
RAMControllers DRAM DRAM DRAM DRAM DRAM
GraphicsAcceleration No No No No No
Ethernet - - - - -
SATA - - - - -
USB - - - - -
Voltage-I/O 5.0V 5.0V 5.0V 5.0V 5.0V
OperatingTemperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)