Microchip Technology MCP1501-25E/SN
MCP1501-25E/SN
Part No.:
MCP1501-25E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaMCP1501-25E/SN.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
ReferenceType:
Series
OutputType:
Fixed
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
20 mA
Tolerance:
±0.1%
TemperatureCoefficient:
50ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz:
Noise-10Hzto10kHz:
Voltage-Input:
2.7V ~ 5.5V
Current-Supply:
550µA
Current-Cathode:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TA)