Microchip Technology MCP1642B-33I/MC
MCP1642B-33I/MC
Part No.:
MCP1642B-33I/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaMCP1642B-33I/MC.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 800MA 8DFN
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.65V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
800mA
Frequency-Switching:
1MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)