Bourns Inc. MF-MSMF020/60-2
MF-MSMF020/60-2
Part No.:
MF-MSMF020/60-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
ShinYuaMF-MSMF020/60-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 200MA 1812
  • Related Categories
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Multifuse®, MF-MSMF
ProductStatus:
Active
Type:
Polymeric
Voltage-Max:
60V
Current-Max:
40 A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
Current-Trip(It):
400 mA
TimetoTrip:
150 ms
Resistance-Initial(Ri)(Min):
400 mOhms
Resistance-PostTrip(R1)(Max):
6 Ohms
Resistance-25°C(Typ):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
AEC-Q200
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.179 L x 0.128 W (4.55mm x 3.24mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.043 (1.10mm)