Freescale Semiconductor MPC875ZT80
MPC875ZT80
Part No.:
MPC875ZT80
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
256-BBGA
Datasheet:
ShinYuaMPC875ZT80.pdf
Description:
RISC MPU, 32-BIT, 80MHZ
  • Related Categories
Package/Case:
256-BBGA
Packaging:
Tray
Series:
MPC8xx
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
MPC8xx
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 32-Bit
Speed:
80MHz
Co-Processors/DSP:
Communications; CPM, Security; SEC
RAMControllers:
DRAM
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
SATA:
USB:
USB 2.0 (1)
Voltage-I/O:
3.3V
OperatingTemperature:
0°C ~ 95°C (TA)
SecurityFeatures:
Cryptography
Category:
Embedded - Microprocessors
Datasheet:
ShinYuaMPC875ZT80.pdf
1. How to order MPC875ZT80 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MPC875ZT80 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPC875ZT80?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MPC875ZT80.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MPC875ZT80 pin diagram, MPC875ZT80 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MPC853TZT66A MPC870CZT133 MPC875ZT66 MPC859DSLCVR50A MPC875ZT80
Part Number MPC853TZT66A MPC870CZT133 MPC875ZT66 MPC859DSLCVR50A MPC875ZT80
Package/Case 256-BBGA 256-BBGA 256-BBGA 256-BBGA 256-BBGA
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series MPC8xx MPC8xx MPC8xx MPC8xx MPC8xx
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
CoreProcessor MPC8xx MPC8xx MPC8xx MPC8xx MPC8xx
NumberofCores/BusWidth 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit 1 Core, 32-Bit
Speed 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz 80MHz
RAMControllers DRAM DRAM DRAM DRAM DRAM
GraphicsAcceleration No No No No No
SATA - - - - -
USB USB 2.0 (1) USB 2.0 (1) USB 2.0 (1) USB 2.0 (1) USB 2.0 (1)
Voltage-I/O 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
OperatingTemperature 0°C ~ 95°C (TA) 0°C ~ 95°C (TA) 0°C ~ 95°C (TA) 0°C ~ 95°C (TA) 0°C ~ 95°C (TA)