OptiFuse MSC-600MA
MSC-600MA
Part No.:
MSC-600MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaMSC-600MA.pdf
Description:
GLASS-5X20MM (UL), MEDIUM 600MA
Packaging:
Bulk
Series:
MSC
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
600 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Medium Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
0.6552
OperatingTemperature:
CSA, cULus, cURus, KC, PSE/JET
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaMSC-600MA.pdf
1. How to order MSC-600MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MSC-600MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MSC-600MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MSC-600MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MSC-600MA pin diagram, MSC-600MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MSC-5A MSC-6.3A MSC-3.15A MSC-6A MSC-4A
Part Number MSC-5A MSC-6.3A MSC-3.15A MSC-6A MSC-4A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series MSC MSC MSC MSC MSC
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 600 mA 600 mA 600 mA 600 mA 600 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency 0.6552 0.6552 0.6552 0.6552 0.6552
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C