GeneSiC Semiconductor MSRTA60060A
MSRTA60060A
Part No.:
MSRTA60060A
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Three Tower
Datasheet:
ShinYuaMSRTA60060A.pdf
Description:
DIODE MODULE 600V 600A 3TOWER
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
600A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.2 V @ 600 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C