GeneSiC Semiconductor MUR20005CTR
MUR20005CTR
Part No.:
MUR20005CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
ShinYuaMUR20005CTR.pdf
Description:
DIODE MODULE 50V 100A 2TOWER
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
50 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
75 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 50 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C