GeneSiC Semiconductor MURF20005
MURF20005
Part No.:
MURF20005
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-244AB
Datasheet:
MURF20005.pdf
Description:
DIODE MODULE 50V 100A TO244
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
50 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
75 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 50 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C