GeneSiC Semiconductor MURTA50040R
MURTA50040R
Part No.:
MURTA50040R
Package:
Three Tower
Datasheet:
ShinYuaMURTA50040R.pdf
Description:
DIODE MODULE 400V 250A 3TOWER
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
250A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 250 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
150 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
25 µA @ 50 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C