United Chemi-Con MVE100VC101MK14TR
MVE100VC101MK14TR
Part No.:
MVE100VC101MK14TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MVE100VC101MK14TR.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Packaging:
Tray
Series:
MVE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.658Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)