United Chemi-Con MVE16VC47RMF55TP
MVE16VC47RMF55TP
Part No.:
MVE16VC47RMF55TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MVE16VC47RMF55TP.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MVE
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.053Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
48 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaMVE16VC47RMF55TP.pdf
1. How to order MVE16VC47RMF55TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MVE16VC47RMF55TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MVE16VC47RMF55TP?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MVE100VC22RMH10TP MVE100VC33RMJ10TP MVE10VC221MF80TP MVE16VC10RMD55TP MVE16VC47RMF55TP
Part Number MVE100VC22RMH10TP MVE100VC33RMJ10TP MVE10VC221MF80TP MVE16VC10RMD55TP MVE16VC47RMF55TP
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series MVE MVE MVE MVE MVE
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 47 µF 47 µF 47 µF 47 µF 47 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 16 V 16 V 16 V 16 V 16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 7.053Ohm @ 120Hz 7.053Ohm @ 120Hz 7.053Ohm @ 120Hz 7.053Ohm @ 120Hz 7.053Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C 1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 48 mA @ 120 Hz 48 mA @ 120 Hz 48 mA @ 120 Hz 48 mA @ 120 Hz 48 mA @ 120 Hz
Impedance - - - - -
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm) 0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm) 0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm) 0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)