United Chemi-Con MVE25VE222ML22TR
MVE25VE222ML22TR
Part No.:
MVE25VE222ML22TR
Datasheet:
MVE25VE222ML22TR.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
211mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.25 A @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)