United Chemi-Con MVE35VC331MJ10TP
MVE35VC331MJ10TP
Part No.:
MVE35VC331MJ10TP
Datasheet:
MVE35VC331MJ10TP.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
804mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)