United Chemi-Con MVE50VC2R2MD55TP
MVE50VC2R2MD55TP
Part No.:
MVE50VC2R2MD55TP
Datasheet:
MVE50VC2R2MD55TP.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90.409Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.205 (5.20mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)