United Chemi-Con MVE50VE471MM17TR
MVE50VE471MM17TR
Part No.:
MVE50VE471MM17TR
Datasheet:
MVE50VE471MM17TR.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
635mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
750 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.748 L x 0.748 W (19.00mm x 19.00mm)