United Chemi-Con MVE63VE221ML17TR
MVE63VE221ML17TR
Part No.:
MVE63VE221ML17TR
Datasheet:
MVE63VE221ML17TR.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.055Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
560 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)