United Chemi-Con MVE63VE471ML22TR
MVE63VE471ML22TR
Part No.:
MVE63VE471ML22TR
Datasheet:
MVE63VE471ML22TR.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
494mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.846 (21.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)