United Chemi-Con MVH100VE101ML17TR
MVH100VE101ML17TR
Part No.:
MVH100VE101ML17TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMVH100VE101ML17TR.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Packaging:
Tray
Series:
MVH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
240mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
650 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.669 L x 0.669 W (17.00mm x 17.00mm)