United Chemi-Con MVH16VC471MK14TR
MVH16VC471MK14TR
Part No.:
MVH16VC471MK14TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMVH16VC471MK14TR.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tray
Series:
MVH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
750 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.512 L x 0.512 W (13.00mm x 13.00mm)