Microchip Technology MXLUPT10
MXLUPT10
Part No.:
MXLUPT10
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
ShinYuaMXLUPT10.pdf
Description:
TVS DIODE
  • Related Categories
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
10V
Voltage-Breakdown(Min):
11V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
18V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8.33A
Power-PeakPulse:
1000W (1kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)