Microchip Technology MXUPTB24
MXUPTB24
Part No.:
MXUPTB24
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
ShinYuaMXUPTB24.pdf
Description:
TVS DIODE
  • Related Categories
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
24V
Voltage-Breakdown(Min):
28.4V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
43.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.47A
Power-PeakPulse:
1000W (1kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)