Huizhou N Acoustics Co., Ltd NS40D-08005-02
NS40D-08005-02
Part No.:
NS40D-08005-02
Manufacturer:
Huizhou N Acoustics Co., Ltd
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaNS40D-08005-02.pdf
Description:
SPEAKER 8 OHM 1W 240HZ-20KHZ 89D
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
FrequencyRange:
240 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
300Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
89.00
Efficiency-Testing:
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
500 mW
Power-Max:
1 W
PortLocation:
Shape:
Round
Material-Cone:
Paper, Polyurethane (PU)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Terminal Block
Size/Dimension:
1.575 Dia (40.00mm)