MEAN WELL USA Inc. NSD15-12S15
NSD15-12S15
Part No.:
NSD15-12S15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
ShinYuaNSD15-12S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 6 Leads
Packaging:
Tray
Series:
NSD15-S (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9.4V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1A
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
81%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaNSD15-12S15.pdf
1. How to order NSD15-12S15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the NSD15-12S15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSD15-12S15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NSD15-12S15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NSD15-12S12 NSD15-12S5 NSD15-12S15 NSD15-48S5 NSD15-48S12
Part Number NSD15-12S12 NSD15-12S5 NSD15-12S15 NSD15-48S5 NSD15-48S12
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9.4V 9.4V 9.4V 9.4V 9.4V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1A 1A 1A 1A 1A
Power(Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm)