MEAN WELL USA Inc. NSD15-48S5
NSD15-48S5
Part No.:
NSD15-48S5
Package:
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
ShinYuaNSD15-48S5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 6 Leads
Series:
NSD15-S (15W)
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
72V
Voltage-Output1:
5V
Current-Output(Max):
3A
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency:
81%
Size/Dimension:
2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm)
Datasheet:
ShinYuaNSD15-48S5.pdf
1. How to order NSD15-48S5 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the NSD15-48S5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NSD15-48S5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NSD15-48S5.
7.How to contact us to get technical supports, such as NSD15-48S5 pin diagram, NSD15-48S5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NSD15-12S12 NSD15-12S5 NSD15-12S15 NSD15-48S5 NSD15-48S12
Part Number NSD15-12S12 NSD15-12S5 NSD15-12S15 NSD15-48S5 NSD15-48S12
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W) NSD15-S (15W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 72V 72V 72V 72V 72V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 3A 3A 3A 3A 3A
Power(Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 81% 81% 81% 81% 81%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm) 2.00 L x 1.50 W x 0.39 H (50.8mm x 38.1mm x 9.8mm)