Vishay General Semiconductor - Diodes Division P2SMA200A-M3/5AT
P2SMA200A-M3/5AT
Part No.:
P2SMA200A-M3/5AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P2SMA200A-M3/5AT.pdf
Description:
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
171V
Voltage-Breakdown(Min):
190V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
274V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
730mA
Power-PeakPulse:
200W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)