Vishay General Semiconductor - Diodes Division P4KE530-E3/73
P4KE530-E3/73
Part No.:
P4KE530-E3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaP4KE530-E3/73.pdf
Description:
TVS DIODE 477VWM 760VC DO204AL
  • Related Categories
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
477V
Voltage-Breakdown(Min):
530V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
760V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
400mA
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
90pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)