Microchip Technology PIC14000-20/SP
PIC14000-20/SP
Part No.:
PIC14000-20/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC14000-20/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
  • Related Categories
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Series:
PIC® 14
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
192 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
POR, Temp Sensor, WDT
ProgramMemorySize:
I²C
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
20
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
Slope A/D
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
7KB (4K x 14)
OperatingTemperature:
OTP
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)