Microchip Technology PIC16C55T-10I/SS
PIC16C55T-10I/SS
Part No.:
PIC16C55T-10I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C55T-10I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 16C
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
10MHz
CoreSize:
25 x 8
Speed:
8-Bit
Connectivity:
Peripherals:
Obsolete
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
20
RAMSize:
PIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
DataConverters:
External
OscillatorType:
768B (512 x 12)
OperatingTemperature:
OTP
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)