Microchip Technology PIC16C55T-HSE/SO
PIC16C55T-HSE/SO
Part No.:
PIC16C55T-HSE/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C55T-HSE/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
CoreProcessor:
16MHz
CoreSize:
24 x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
EEPROMSize:
20
OscillatorType:
768B (512 x 12)
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)