Microchip Technology PIC16C56AT-20I/SS
PIC16C56AT-20I/SS
Part No.:
PIC16C56AT-20I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C56AT-20I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
  • Related Categories
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PIC® 16C
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
25 x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
12
OscillatorType:
1.5KB (1K x 12)
OperatingTemperature:
OTP
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)