Microchip Technology PIC16C56T-10/SO
PIC16C56T-10/SO
Part No.:
PIC16C56T-10/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C56T-10/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
CoreProcessor:
10MHz
CoreSize:
25 x 8
NumberofI/O:
POR, WDT
ProgramMemorySize:
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
12
OscillatorType:
1.5KB (1K x 12)
MountingType:
0°C ~ 70°C (TA)