Microchip Technology PIC16C62A-10I/SP
PIC16C62A-10I/SP
Part No.:
PIC16C62A-10I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C62A-10I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
  • Related Categories
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
CoreProcessor:
10MHz
CoreSize:
128 x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
22
OscillatorType:
3.5KB (2K x 14)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)