Microchip Technology PIC16C66T-20I/SO
PIC16C66T-20I/SO
Part No.:
PIC16C66T-20I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
ShinYuaPIC16C66T-20I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
CoreProcessor:
20MHz
CoreSize:
368 x 8
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Surface Mount
EEPROMSize:
22
OscillatorType:
14KB (8K x 14)
MountingType:
-40°C ~ 85°C (TA)